Our Straits Lighting next generation LED Floodlight delivers exceptional performance and energy savings in a compact design. Our Straits Lighting next-generation LED Floodlight delivers exceptional performance and energy savings in a compact design. The high-output LED chip provides uniform illumination to any office building, retail store, parking lot, stadium, or security lighting application. The durable bronze finish and long-lasting LEDs ensure durability in the most demanding environments while saving energy and maintenance costs.
LED Flood Light – 140W (21,000lm) – 5000K – 120V-277V – FLM8 Series
- Product Code: SL970FLM8
- Watts: 140W
- Lumens: 21000
- Voltage: 120V-277V
- Color Temperature: 5000K
- Mount: Slip Fitter, Extruded Arm, Yoke, or Wall Mount
- Certifications: DLC Premium, UL
| Watts | 140W |
|---|---|
| Lumens | 21000 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 120V-277V |
| PartCode | |
| External Product Code | |
| Rated Life Hours | |
| Efficacy | 150 |
| Mount | Extruded Arm, Slip Fitter, Yoke Mount |
| Certifications | DLC Premium, UL |
| Min. Temperature | |
| Max. Temperature | |
| Color Accuracy | |
| Dimming | 0-10V |
| Total Harmonic Distortion | |
| Power Factor |




