Our Straits Lighting LED Floodlight delivers exceptional performance and energy savings in a compact design. The high output LED chip provides uniform illumination to any office building, retail store, parking lots, stadiums or security lighting application. The durable bronze finish and long-lasting LEDs ensure durability in the most demanding environments while saving energy and maintenance costs.
Only 2 left!
LED Flood Light – FLL Series – 150W (20,680lm) – 4000K – No Mount – White
$60.00
- Product Code: SL923FLL
- Watts: 150W
- Lumens: 20,680
- Color Temperature: 4000K
- Base: No Mount
- Certifications: UL, IP65
- Replacement: 400W-HID
Availability: In stock
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.75 × 12.25 × 4.25 in |
| Watts | 150W |
| Lumens | 20680 |
| Kelvin Temp | 4000K |
| Volts | 100V-277V |
| Lens Description | Clear Lens |
| External Product Code | SL923FLL-150W-SU-40K-120-O-White |
| Dimming | Dimmable |
| Warranty | ALL SALES FINAL – NO REFUND/NO RETURN/NO WARRANTY |
| case-quantity | 1 |
| Beam Angle | 90°x120° |
| Driver | Internal Driver |
| Base | O |
| Power Factor | >0.9 |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Replacement | 400W HID |
| PartCode | SL923FLL |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Size | 11 x 12.6 x 3.4 |
| Efficacy | 135 |
| Color Accuracy | > 70 |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 40°C |
| Certifications | IP65, LM79, UL |





