Our New Buoy High Bay Lamp was designed with triple overheating protection to withstand the long factory hours. Also includes 4KVA surge protection and water resistance.
Only 3 left!
High Bay Buoy Light – 120W – E39 – 5000K
$45.00
- Product Code: SL915HBR
- Watts: 120W
- Lumens: 14,035
- Color Temperature: 5000K
- HID Equivalent: 400W
- Base: EX39
- Lens: Clear
- Certifications: UL, IP65
Availability: In stock
| Weight | 5.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.9 × 8.9 × 8.96 in |
| Watts | 120W |
| Lumens | 14035 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 100V-277V |
| Power Factor | >0.90 |
| case-quantity | 4 |
| Max. Temperature | 45°C |
| Driver | Internal Driver |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Base | EX39 |
| Min. Temperature | -40°C |
| Lens Description | Clear Lens |
| Color Accuracy | > 80 |
| Beam Angle | 120° |
| Size | 8.9 x 8.9 x 8.96 |
| Replacement | 400W HID |
| Efficacy | 133.33 |
| PartCode | SL915HBR |
| Dimming | Non-Dimmable |
| External Product Code | SL915HBR-120W-SU-E39 (5000K) |
| Warranty | ALL SALES FINAL – NO REFUND/NO RETURN/NO WARRANTY |
| Certifications | IP65, UL |






