Our Straits Lighting LED Floodlight delivers exceptional performance and energy savings in a compact design. The high output LED chip provides uniform illumination to any office building, retail store, parking lots, stadiums or security lighting application. The durable bronze finish and long-lasting LEDs ensure durability in the most demanding environments while saving energy and maintenance costs.
LED Flood Light – FLL Series – 150W (20,250lm) – 5000K – Yoke Mount
- Product Code: SL923FLL
- Watts: 150W
- Lumens: 20,250
- Color Temperature: 5000K
- Base: Yoke Mount
- Certifications: UL, IP65
- Replacement: 400W-HID
| Weight | 15.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 12.6 × 3.4 in |
| Watts | 150W |
| Lumens | 20250 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 100V-277V |
| Lens Description | Clear Lens |
| brand-series | Broadcast |
| Dimming | Dimmable |
| External Product Code | SL923FLL-150W-SU-50K-120-D-YM |
| Warranty | Straits Lighting warrants to the original Purchaser of Product that its products are to be free from defects in material and workmanship for a period of 5 years from the date of purchase |
| Driver | Internal Driver |
| Color Accuracy | > 70 |
| Mount | Yoke Mount |
| PartCode | SL923FLL |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 40°C |
| Size | 11 x 12.6 x 3.4 |
| Rated Life Hours | 50,000 hour rated life |
| Power Factor | > .9 |
| Individual Brand Series | LED Floodlight |
| Certifications | IP65, LM79, UL |


