The Straits® LED Crane lights help reduce accidents and manage traffic flow. The lights set a clear and definitive boundary for danger and help warn pedestrians of the presence of machinery or danger zones/ halo zones.
Crane Light 18W Red
- Size: 6.03 x 2.54 x 2.62
- Watts: 18W
- Lumens: 1,500
- Color Temperature: 6000K
- Red Beam
- External driver sold separately
| Weight | 1.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.03 × 2.54 × 2.62 in |
| Watts | 18W |
| Efficacy | 18.49 |
| Lens Description | Red Lens |
| Lumens | 1,500 |
| Individual Brand Series | LED Crane Light |
| External Product Code | SL930SAF-18W-SU-BLUE |
| Beam Angle | 5°-150° |
| brand-series | Crane Light |
| Driver | External Driver |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 85°C |
| Power Factor | >0.90 |
| Volts | 10V-80V |
| Warranty | Straits Lighting warrants to the original Purchaser of Product that its products are to be free from defects in material and workmanship for a period of 2 years from the date of purchase |
| Size | 6.03 x 2.54 x 2.62 |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Mount | Yoke |
| PartCode | SL930SAF |
| Kelvin Temp | 6000K |
| Certifications | IP67, UL |







