Our Straits Lighting LED Floodlight delivers exceptional performance and energy savings in a compact design. The high output LED chip provides uniform illumination to any office building, retail store, school, or security lighting application. The durable bronze finish and long-lasting LEDs ensure durability in the most demanding environments while saving energy and maintenance costs.
LED Flood Light – FLL Series – 150W (20,680lm) – 5000K – No Mount – Shorting Cap
- Product Code: SL923FLL
- Watts: 150W
- Lumens: 20,680
- Color Temperature: 5000K
- Base: No Mount
- Certifications: UL, IP65
- Replacement: 400W-HID
- Comes With Shorting Cap
- Frosted Lens
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 12.6 × 3.4 in |
| Watts | 150W |
| Lumens | 20680 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 100V-277V |
| Lens Description | Frosted |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 40°C |
| Beam Angle | 90°x120° |
| Power Factor | >0.90 |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Replacement | 400W HID |
| Driver | Internal |
| Dimming | Dimmable |
| Warranty | Straits Lighting warrants to the original Purchaser of Product that its products are to be free from defects in material and workmanship for a period of 5 years from the date of purchase |
| External Product Code | SL923FLL-150W-SU-50K-T3-D-O-SC |
| Size | 11 x 12.6 x 3.4 |
| Certifications | IP65, LM79, UL |



