Our cost-effective 125W wall pack with built-in dusk-to-dawn photocell is ideal for commercial and residential applications. Perfect for alleyways, storage areas, and the exterior of buildings.
LED Wall Pack – 125W (15,000lm) – 5000K – Clear Lens – 120V-277V – WPM8 Series
- Product Code: SL970WPM8
- Watts: 125W
- Lumens: 15,000
- Voltage: 120V-277V
- Color Temperature: 5000K
- Certifications: DLC, UL
| Weight | 8.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 11 × 8 in |
| Watts | 125W |
| Lumens | 15000 |
| Efficacy | 120 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 120V-277V |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Certifications | DLC, UL |
| case-quantity | 1 |
| Lens Description | Clear Lens |
| Base | Wall Mount / Junction Box |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 40°C |
| Color Accuracy | 70 |
| Dimming | 1-10V |
| Driver | Internal |
| PartCode | SL970WPM8 |
| External Product Code | SL970WPM8-125W-120/277V-5K-D with Photocell |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Power Factor | >0.9 |
| Warranty | 5 Years |

