Our Straits Lighting M-Series Tubes are ideal for troffers, signage, and custom architectural lighting projects. Our tubes come with magnetic mounting hardware to make installation fast, flexible and easy.
Driver included
$30.00
Our Straits Lighting M-Series Tubes are ideal for troffers, signage, and custom architectural lighting projects. Our tubes come with magnetic mounting hardware to make installation fast, flexible and easy.
Driver included
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 9 × 10 in |
| Watts | 10W |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Lumens | 3300 |
| Volts | 100V-277V |
| Dimming | Non-Dimmable |
| PartCode | SL917CHL |
| External Product Code | SL917CHL-24-10W-3L-100/277V-5000 |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Lens Description | Frosted |
| Length | 21.5" |
| Min. Temperature | -20°C |
| Max. Temperature | 45°C |
| Driver | External Driver |
| Power Factor | >0.9 |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Replacement | (2) 32W T8 |
| Certifications | IP20, UL |
| Efficacy | 110 |
| Lamps | 3 |
| Warranty | ALL SALES FINAL – NO REFUND/NO RETURN/NO WARRANTY |