The FLF series floodlights from Straits Lighting are designed for applications requiring illumination around specific areas such as gardens, landscaping, and building features. Constructed with a sturdy weatherproof aluminum housing, these lights feature top quality LED chips and drivers, with a durable and impact resistant lens cover. These floodlights are ideal for applications where longevity and cost effectiveness are top priorities.
LED Flood Light – FLF Series – 30W (3,720lm) – 5000K – Yoke Mount
$15.00
- Product Code: SL923FLF
- Watts: 30W
- Lumens: 3,720
- Color Temperature: 5000K
- Base: Yoke Mount
- Certifications: UL, IP65
- Replacement: 100W-HID
Availability: In stock
| Weight | 2.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 1.5 × 6.5 in |
| Watts | 30W |
| Lumens | 3720 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 100V-277V |
| External Product Code | SL923FLF-30W-100/277V-5000-C-120-I-N-YM |
| Rated Life Hours | 50,000 hour rated life |
| Min. Temperature | -40°C |
| PartCode | SL923FLF |
| Beam Angle | 90°x120° |
| Driver | Internal Driver |
| Size | 7 x 1.5 x 6.5 |
| brand-series | Broadcast |
| Lens Description | Clear Lens |
| Efficacy | 124 |
| Replacement | 100W HID |
| case-quantity | 0 |
| Total Harmonic Distortion | THD < 20% |
| Max. Temperature | 40°C |
| Power Factor | > .9 |
| Individual Brand Series | LED Floodlight |
| Warranty | ALL SALES FINAL – NO REFUND/NO RETURN/NO WARRANTY |
| Mount | Yoke Mount |
| Color Accuracy | CRI >80 |
| Certifications | IP65, LM79, UL |


