The Dusk-to-Dawn light is a compact design that matches the appearance and light distribution of legacy HID and is optimized for one-for-one replacements. Durable, die-cast aluminum housing with silver gray powder-coat finish construction includes an energy-efficient photocell solution for high performance.
SKU: 65001073
Category: LED Barn Lights
LED Barn Light – 45W – 6,200 Lumens – 5000K
- Product Code: SL970D2D
- Watts: 45W
- Lumens: 6,200
- Color Temperature: 5000K
- Voltage: 120V-277V
- Certifications: DLC, UL
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 9 × 8 in |
| Watts | 45W |
| Lumens | 6,200 |
| Efficacy | 138 |
| Kelvin Temp | 5000K |
| Volts | 120V-277V |
| Rated Life Hours | 50,000 Hours |
| Certifications | DLC, UL |
| case-quantity | 1 |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 40°C |
| Color Accuracy | > 70 |
| Dimming | Non-Dimmable |
| Replacement | 150W HID |
| Power Factor | > .9 |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Driver | Internal |
| PartCode | SL970D2D |
| External Product Code | SL970D2D-45W-120/277V-5K-D |
| Warranty | 5 Years |
Related products
-
Login to see prices
LED Barn Light – 90W – 12,200 Lumens – 5000K
LED Barn Lights- Product Code: SL970D2D
- Watts: 90W
- Lumens: 12,200
- Color Temperature: 5000K
- Voltage: 120V-277V
- Certifications: DLC, UL
-
Login to see prices
LED Barn Light – 65W – 8,800 Lumens – 5000K
LED Barn Lights- Product Code: SL970D2D
- Watts: 65W
- Lumens: 8,800
- Color Temperature: 5000K
- Voltage: 120V-277V
- Certifications: DLC, UL



