Our Straits Lighting LED Floodlight delivers exceptional performance and energy savings in a compact design. The high output LED chip provides uniform illumination to any office building, retail store, parking lots, stadiums or security lighting application. The durable bronze finish and long-lasting LEDs ensure durability in the most demanding environments while saving energy and maintenance costs.
Only 3 left!
LED Flood Light – FLF Series – 300W (33,000lm) – 4000K – Extruded Arm
$150.00
- Product Code: SL923FLF
- Watts: 300W
- Lumens: 33,000
- Color Temperature: 4000K
- Base: Extruded Arm Mount
- Certifications: UL, IP65
- Replacement: 300W-HID
Availability: In stock
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 15 × 9 in |
| Watts | 300W |
| Lumens | 33000 |
| Kelvin Temp | 4000K |
| Volts | 100V-277V |
| Rated Life Hours | 50,000 hour rated life |
| Replacement | 300W HID |
| Individual Brand Series | LED Floodlight |
| PartCode | SL923FLF |
| Lens Description | Clear Lens |
| Min. Temperature | -40°C |
| Max. Temperature | 50°C |
| brand-series | Broadcast |
| External Product Code | SL923FLF-300W-100/277V-4000-C-120-I-D-EA |
| Dimming | Dimmable |
| Mount | Extruded Arm |
| Color Accuracy | > 70 |
| Driver | Internal Driver |
| Power Factor | > .9 |
| Certifications | IP65, LM79, UL |
| Warranty | ALL SALES FINAL – NO REFUND/NO RETURN/NO WARRANTY |
| Base | EA |





